Wartownia – jakie ma zastosowanie?

Wartownia – jakie ma zastosowanie?

18 lipca 2022 0 przez redakcja serwisu

Wartownia to niewielkich rozmiarów obiekt lub mały budynek, który najczęściej znajduje się na wyposażeniu placówek wojskowych. W ostatnim jednak czasie coraz częściej montuje się go także na obszarach wykorzystywanych przez prywatne firmy. Przebywa w niej ochroniarz lub inna osoba odpowiedzialna za obserwację danego budynku lub określonego obszaru. Jakie jest jej zastosowanie? Do jakich celów jest ona wykorzystywana? Podpowiadamy.

Do czego służy wartownia?

Wartownia to obiekt, który znajduje zastosowanie zwłaszcza w przypadku miejsc do których dostęp mają tylko ściśle określone osoby. Taka budka wartownicza spełnia więc bardzo istotną rolę związaną bezpośrednio z bezpieczeństwem. Osoba znajdująca się w środku ma możliwość skutecznego obserwowania całego terenu wokół, a w wielu przypadkach może także korzystać z elektronicznego podglądu na monitoring.

Zobacz także: https://www.dziennikarstwo.wroclaw.pl/wartownia-jak-wybrac-najlepsza/

Współczesne wartownie istotnie różnią się od rozwiązań stosowanych jeszcze wiele lat temu. Dzisiaj priorytetem jest zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort osoby przebywającej przez wiele godzin w środku takiego obiektu. Wysokiej jakości wartownie są wzmocnione za pomocą kilku płyt warstwowych, które zapewniają doskonałą izolację termiczną. Takie produkty można kupić między innymi w firmie https://panelsystem.pl/.

Gdzie najczęściej znajduje zastosowanie wartownia?

Wartownia często wykorzystywana jest na terenach i placach budowy. Sprzęt budowlany może paść łupem złodziei. Szczególnie jeśli możliwości zabezpieczenia danego obszaru są niewystarczające ze względu na aktywnie prowadzone prace. W takim przypadku jedynym sensownym rozwiązaniem jest odpowiednie oświetlenie całego obszaru oraz umieszczenie wartowni w miejscu w którym pracownik jest w stanie swobodnie obserwować plac.

Prywatne, płatne parkingi wykorzystują pomieszczenie wartowni, aby prowadzić obsługę klienta. W takim przypadku osoba znajdująca się w środku zajmuje się między innymi obsługą szlabanu, może także wydawać kwity parkingowe oraz udzielać informacji. W takim przypadku ogromną zaletą jest jej niewielki rozmiar. Te najmniejsze posiadają szerokość i długość nie większą niż półtora metra. Co tym samym ułatwia jej umiejscowienie nawet na niewielkich parkingach.

Wartownia to także nowoczesna stróżówka, która doskonale nadaje się do kontrolowania tego kto może mieć dostęp do określonego obszaru. Najczęściej umieszcza się ją bezpośrednio przy wjeździe do firmy. Ochroniarz w takim przypadku może być odpowiedzialny za sprawdzanie przepustek pracowników oraz wydawanie tymczasowych wejściówek dla gości. Odpowiada także za kwestie bezpieczeństwa.