Skład woreczków nikotynowych – co znajduje się w ich środku?

Skład woreczków nikotynowych – co znajduje się w ich środku?

18 grudnia 2023 0 przez redakcja serwisu

Woreczki nikotynowe to alternatywa dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych, takich jak papierosy, tabaka czy tytoń do żucia. Co dokładnie znajduje się w woreczkach nikotynowych?

Jaki jest skład woreczka nikotynowego?

Woreczki nikotynowe mają postać małych woreczków, które używane są w jamie ustnej. W produktach takich jak woreczki  nikotynowe, także określane jako saszetki albo torebki, znajdują się różne składniki. Zaliczane są do nich:

Nikotyna

Głównym składnikiem aktywnym saszetek nikotynowych jest nikotyna. Nikotyna jest substancją pobudzającą występującą w tytoniu i odpowiada za uzależniający charakter wyrobów tytoniowych. W saszetkach nikotynowych nikotyna występuje zazwyczaj w postaci zasady lub soli.

Wypełniacze

Woreczki są wypełnione materiałem bazowym, który może zawierać mieszankę włókien roślinnych, na przykład celulozy i czasami środków aromatyzujących. Baza ta nadaje odpowiednią konsystencję woreczkowi i ułatwia kontrolowane uwalnianie nikotyny.

Aromaty

Aby poprawić komfort użytkowania i zamaskować smak nikotyny, wiele saszetek nikotynowych zawiera środki aromatyzujące. Te aromaty mogą obejmować smaki od mięty, owoców, na przykład cytrusów. Powszechnie stosowane środki aromatyzujące obejmują składniki naturalne i sztuczne, które nadają tym produktom przyjemny smak.

Słodziki

Niektóre woreczki  nikotynowe mogą zawierać substancje słodzące w celu poprawy smaku. Typowe słodziki obejmują sukralozę lub inne substytuty cukru.

Substancje utrzymujące wilgoć

Humektanty to substancje, które pomagają zatrzymać wilgoć, zapobiegając wysychaniu torebek. Gliceryna i glikol propylenowy są powszechnie stosowanymi środkami utrzymującymi wilgoć w torebkach nikotynowych.

Regulatory pH

Do woreczków często dodaje się też regulatory pH w celu regulacji poziomu pH, czyli odczynu zawartości torebki. Utrzymanie określonego pH może wpływać na szybkość wchłaniania nikotyny w błonie śluzowej jamy ustnej.

Stabilizatory i konserwanty

Niektóre woreczki  nikotynowe mogą zawierać stabilizatory i konserwanty, aby zachować świeżość produktu i zapobiec jego zepsuciu się. Mogą one obejmować popularne konserwanty spożywcze, które są dopuszczone do użytku w tego typu produktach, dlatego nie stanowią one zagrożenia dla użytkowników.

Jak sprawdzić skład woreczków nikotynowych?

Aby sprawdzić, co dokładnie znajduje się woreczkach nikotynowych, należy uważnie czytać etykiety produktów.

Należy pamiętać o tym, że chociaż produkty te są uważane za mniej szkodliwe niż tradycyjne wyroby tytoniowe, nie są pozbawione ryzyka, a sama nikotyna może mieć konsekwencje dla zdrowia.