Kremacja zwłok – jak wygląda pochówek z kremacją?

Kremacja zwłok – jak wygląda pochówek z kremacją?

18 grudnia 2023 0 przez redakcja serwisu

Kremacja staje się coraz popularniejszą opcją dla osób i rodzin poszukujących alternatywy dla tradycyjnego pochówku. Na czym polega pochówek z kremacją? Jaki jest jego przebieg? Jakie są najważniejsze związane z kremacją kwestie?

Co to jest pochówek z kremacją?

Pochówek z kremacją, znany również jako pochówek kremacyjny albo urnowy, polega na pochówku skremowanych szczątków na cmentarzu.

Zgodnie z obowiązującym polskim prawem nie można pozostawić urny z prochami zmarłej osoby w domu albo rozsypać ich w miejscu, poza wyjątkowymi sytuacjami. Wobec tego konieczne jest pochowanie urny na cmentarzu w zwykłym grobie albo w kolumbarium.

Gdy planuje się taki pochowek, warto zdecydować się na sprawdzony dom pogrzebowy Gliwice – https://quovadis-pogrzeby.pl/ który będzie mógł zaoferować kompleksową obsługę w tym właśnie zakresie.

Jak odbywa się kremacja?

Pochówek z kremacją ciała zmarłego podzielić można na kilka etapów, do których zaliczane są:

Wybór domu pogrzebowego

Obecnie większość domów pogrzebowych obsługuje pochówki z kremacją, co pozwala na uzyskanie kompleksowej obsługi w ramach całego pochówku.

Kremacja

Proces zazwyczaj rozpoczyna się od kremacji. Ciało jest z szacunkiem przygotowywane i umieszczane w trumnie z kartonu albo cienkiego drewna oraz w komorze kremacyjnej, gdzie poddawane jest intensywnemu działaniu ciepła, zamieniając je w popiół.

Wybór urny

Po kremacji prochy umieszczane są w urnie. Rodziny mogą wybrać urnę, która odzwierciedla preferencje zmarłego, począwszy od prostych i eleganckich po spersonalizowane i niepowtarzalne.

Obsługa pogrzebu

W odróżnieniu od tradycyjnych pochówków, gdzie ciało chowa się w trumnie, pochówek z kremacją polega na umieszczeniu urny zawierającej skremowane szczątki w wyznaczonym miejscu, na przykład w grobie albo w kolumbarium. Rodziny mają możliwość upamiętnienia miejsca pochówku za pomocą nagrobka, znaku lub tablicy.

Co warto wiedzieć o pochówku z kremacją?

Przy organizacji pochówku z kremacją warto pamiętać o poniższych kwestiach:

Pogrzeb wyznaniowy

Gdy kremacja ma być prowadzona razem z pogrzebem wyznaniowym, duże znaczenie ma uzyskanie odpowiednich zgód. Nie każdy kościół zgadza się na organizację ceremonii pogrzebowej z urną.

Pożegnanie w krematorium

Przed spopieleniem ciała można zorganizować pożegnanie ze zmarłym w krematorium.

Koszty pochówku

Pochówek z kremacją może być opłacalną alternatywą dla tradycyjnego pochówku, ponieważ eliminuje potrzebę stosowania trumny, wykupienia grobu i innych powiązanych kosztów. Właśnie dlatego często uznaje się tę opcję za tańszą, a jednocześnie zapewniającą godne i pełne szacunku miejsce spoczynku.