Jak wybrać najlepsze panele fotowoltaiczne

Jak wybrać najlepsze panele fotowoltaiczne

21 września 2021 0 przez redakcja serwisu

Panele fotowoltaiczne przestały być już synonimem luksusu. Obecnie dzięki temu, że ich ceny sukcesywnie maleją, jak również możliwości skorzystania z dofinansowania na ich montaż decyduje się coraz więcej inwestorów. W praktyce oznacza to, że wpisują się one zarówno w krajobraz dużych miast, jak i mniejszych miejscowości oraz wsi. Nie jest to przypadkowe – oprócz tego, że korzystanie z energii słonecznej generuje spore oszczędności, to wpisuje się także w działanie na korzyść środowiska naturalnego. Jak jednak w gąszczu propozycji rynkowych wybrać najlepsze panele fotowoltaiczne? Podpowiadamy.

Jak ustawić panele fotowoltaiczne

Odpowiednie ustawienie paneli fotowoltaicznych, w tym także takich jak te https://hymon.pl/panele-fotowoltaiczne-warszawa/ ma ogromne znaczenie na drodze do ich prawidłowej eksploatacji. W przypadku naszych rodzimych warunków kwestia optymalnego kąta nachylenia dachu pod daną instalację fotowoltaiczną jest uregulowana przedziałem między 30 a 40 stopniami. Pamiętajmy o tym, że aby ustalić konkretną wartość konieczne jest wzięcie pod uwagę kierunku montażu. To właśnie on ma na nią wpływ. Jeśli mówimy o dachu skośnym, to tutaj kwestia minimalnego nachylenia dachu wynosi 10 stopni. Nie można wychodzić poza tą granicę mówiąc o mniejszych wartościach. Jeśli postawimy na takie, wówczas możemy mieć problem z procesem samoczyszczenia się danych modułów. Kiedy nasz dach ma mniejszy spadek jest na to sposób. Tutaj warto jest po prostu zainwestować w konstrukcję korygującą. To właśnie ona zwiększy kąt nachylenia, co sprawi, że instalacje będzie mogła działać w prawidłowy sposób.

Nie bez znaczenia pozostaje także kierunek, czyli ekspozycja naszych paneli. Za optymalną uznaje się południową – zarówno w przypadku montażu na dachu, jak również montażu na gruncie czy też elewacji. Można także postawić na południowo-zachodnią. Jeśli musimy na południowo-wschodnią, to trzeba sprawdzić czy nie dochodzi w niej do zacienienia. Pamiętajmy także o odpowiednich szynach, a w przypadku montażu na gruncie o konstrukcji wspierającej.

Zobacz także:  https://sgdb.pl/montaz-paneli-fotowoltaicznych-to-od-niego-zalezy-wydajnosc-instalacji/

Jak dbać o panele fotowoltaiczne?

Mycie paneli fotowoltaicznych nie powinno być kwestią przypadku. Chodzi o to, aby robić to umiejętnie w taki sposób, żeby nie uszkodzić konstrukcji, w tym także paneli takich jak te https://hymon.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/. Ścieżki są dwie. Możemy zlecić wykonanie tej czynności profesjonalistom, którzy zajmują się tym na co dzień, albo też postawić na samodzielne mycie. Tutaj jednak sprawa nie jest do końca otwarta. Dlaczego? Wiele zależy od tego, czy na tego typu działanie pozwoli nam producent paneli. W praktyce oznacza to, że niektóre firmy mają w swoich umowach zapis o tym, że czyszczenie paneli powinno odbywać się tylko i wyłącznie za ich pośrednictwem. Chodzi o to, że są one bardzo delikatne, stąd też łatwo jest je uszkodzić. Producenci zabezpieczają się więc w taki sposób, że albo korzystamy z ich usług, albo gwarancja przestaje obowiązywać. Kiedy tego rodzaju zapisu nie ma, możemy samodzielnie czyścić moduły. Najlepiej jest to robić dwa razy do roku – wiosną i jesienią, o właściwej porze dnia. W praktyce oznacza to wczesny ranek bądź też późne popołudnie. Posłużą nam do tej czynności miękka gąbka, płaski mop, jak również specjalnie dedykowany środek chemiczny.

Wybierając panele fotowoltaiczne kierujmy się ich jakością jak również zapotrzebowaniem energetycznym naszego budynku. Każdy ma inne więc trzeba mieć to na uwadze.