Jak dbać o związek po 50 roku życia?
10 marca 2021Niektórzy mówią, że związek jest jak ognisko – trzeba o niego dbać i odpowiednio pielęgnować, by dalej iskrzył i był pełny miłości i namiętności. Z upływem lat wzajemne uczucie często zmienia postać, ponieważ zmieniają się priorytety, podejście i charaktery. Co zrobić, by po 50 roku życia dalej cieszyć się wspaniałą relacją? Sprawdź!
Zadbaj o odpowiednią komunikację
Najprostszą, a zarazem najtrudniejszą kwestią w związku jest wzajemny dialog i praca nad porozumieniem. Rozmowa pozwala wyrazić własne emocje, uczucia i myśli, a co z tym idzie – siebie. Z drugiej strony, dzięki rozmowie możemy poznać zdanie i podejście drugiej osoby oraz jej wysłuchać, co jest kluczowe w procesie skutecznej komunikacji. Ważne jest to w jaki sposób ze sobą rozmawiamy – zwyczajna rozmowa o sprawach dnia codziennego – zakupach, sprzątaniu, dzieciach – nie jest równa głębokiej, refleksyjnej i pełnej szczerości konwersacji, która buduje wzajemne porozumienie. Wiele doświadczonych par ma wypracowane wspólne rytuały, dzięki którym ich głębokie rozmowy są naturalne i stanowią rutynę codzienności. Jednym z nich może być wypracowanie stałej pory, w trakcie której siedząc ze sobą można prowadzić dialog – np. codziennie wieczorem w sypialni, a w weekendy przy wspólnej kolacji i lampce wina. Jeśli macie poważniejsze problemy związane ze wzajemnym porozumieniem się – warto skorzystać z pomocy terapeuty związkowego.
Bądźcie zainteresowani sobą
W wieloletnich związkach często obserwuje się tendencję, zgodnie z którą przestaje się zwracać uwagę na wzajemne zainteresowanie i wyrażanie troski. Spontaniczne i miłe gesty, romantyczne wyrażenie swoich uczuć (np. za pomocą kwiatów lub drobnego prezentu), czy nawet zwykły masaż mogą być zapomnianym praktykami „bycia miłym/miłą”, ale bardzo potrzebnymi do poprawy jakości związku i sposobu wyrażania uczuć.
Zmiany w organizmie kobiety i ich wpływ na komunikację w związku
Kobiety po 50 roku życia przechodzą menopauzę, czyli naturalny proces przejrzewania. Ciało zmienia się pod wpływem hormonów, wchodząc w okres końca płodności. Oprócz problemów natury cielesnej, takich jak: uderzenia gorąca, intensywne pocenie się, nienaturalny przyrost wagi, występujące uczucie nadmiernego zmęczenia czy zmian skórnych, mogą pojawić się również problemy natury hormonalnej – wahania hormonalne. Takie zmiany organizmu mogą mieć negatywny wpływ na ciało i duszę kobiety, co w konsekwencji może objawiać się problemami związanymi z nastrojem (raz dobry, raz zły nastrój) oraz niezrozumieniem ze strony partnera. Jednak to nie koniec świata – negatywne skutki menopauzy można ograniczyć. Preparat Femiflamax został przygotowany z myślą o dojrzałych kobietach, które odczuwają negatywne skutki klimakterium. Dzięki specjalnie dobranym składnikom – takim jak ekstrakt z czerwonej koniczyny (o działaniu łagodzącym dolegliwości związane z przekwitaniem – pocenia nocne, uderzenia gorąca, drażliwość i niepokój), czarny pieprz (pomagający w utrzymaniu odpowiedniej wagi naturalny spalacz tkanki tłuszczowej, wspierający działanie innych składników), witamina B6 (o działaniu sprzyjającym regulacji czynności hormonalnej), magnez (wzmacniający układ nerwowy) oraz kwas foliowy – nieoceniony w zmniejszaniu uczucia zmęczenia i znużenia, uspokajaniu i wyciszaniu organizmu. Izoflawonoidy z czerwonej koniczyny zostały poddane procesowi mikronizacji, czyli rozdrobnieniu substancji na cząsteczki wielkości kilku mikronów, dzięki czemu lepiej się rozpuszczają, wchłaniają i rozprowadzają w organizmie. Wystarczy 1 tabletka Femiflamaxu, by wesprzeć organizm w walce z menopauzą.
Nie daj się!
Nawet jeśli dotykają cię negatywne skutki menopauzy, w tym te związane z wahaniami nastrojów – możesz sobie z nimi poradzić. Wiek nie musi mieć wpływu na Twoją relację – jeśli postawisz na otwarty dialog z partnerem, szczere wyznawanie swoich myśli i uczuć, rozmowy o potrzebach oraz zadbasz o siebie poradzisz sobie z przeciwnościami losu i nie wpłyną one tak bardzo na jakość Twojej relacji – zarówno z partnerem, jak i innymi bliskimi.