Szalunki ścienne — na co trzeba zwracać uwagę przy ich wyborze?

Szalunki ścienne — na co trzeba zwracać uwagę przy ich wyborze?

7 stycznia 2022 0 przez redakcja serwisu

Szalunki ścienne to niezbędny element stosowany na wielu budowach, który znacznie przyspiesza i ułatwia wykonanie prostych ścian budynku. Mogą być wykorzystywane w budownictwie jednorodzinnym jak i przemysłowym. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze? Podpowiadamy.

Szalunki ścienne — dlaczego ich odpowiedni wybór jest tak ważny?

Szalunki ścienne znajdują zastosowanie praktycznie w każdym projekcie, w którym beton odgrywa główną rolę. Oznacza to, że są one stosowane naprawdę często, ponieważ materiał ten jest jednym z najczęściej używanych budulców podczas wielu prac. W dużej mierze od wyboru odpowiednich szalunków ściennych zależy powodzenie budowy.

Szalunek ma charakter kształtujący. Nowoczesne modele składają się z ramy i okładziny szalunkowej, która ma bezpośredni kontakt z betonem, przez co wpływa na kształtowanie jego powierzchni i nadaje mu pożądaną strukturę. Ze względu na to, że szalunek jest usuwany, kiedy beton już zaschnie, to dzięki temu może być używany do kilku cykli betonowania.

Przed zakupem lub wynajmem warto zwrócić uwagę na możliwość ponownego wykorzystania i żywotność danego modelu. Te dwa czynniki decydują o tym czy i jak długoletnie użytkowanie szalunku będzie możliwe bez dodatkowych kosztów. Kupno niedrogich modeli w krótkiej perspektywie oszczędza pieniądze, jednak później mogą one powodować różne problemy.

Zobacz także: https://rr1.pl/5-sposobow-na-wykorzystanie-rusztowania-na-budowie/

Materiał, z którego wykonane są szalunki ścienne

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka różnych materiałów, z których wykonane są szalunki. Modele z tworzywa sztucznego początkowo zachęcają swoją niską ceną, jednak z czasem okazuje się, że materiał ten jest podatny na uszkodzenia i wymaga znacznie większej liczby elementów łączących. Ostatecznie czynniki te powodują wzrost ceny.

Z kolei szalunki ze stali lub aluminium takie jakie oferuje https://szalbud.pl/ sprawdzają się od dziesięcioleci. Potrzebują mniejszej liczby zamków montażowych w porównaniu do modeli z tworzywa sztucznego. To prowadzi do oszczędności czasu i kosztów. Odporne na uderzenia i zarysowania powierzchnie ramy aluminiowej z wysokiej jakości powłoką to trwałe rozwiązanie do wielu zastosowań na placach budowy.

Sposób montażu szalunków ściennych

Ostatnią, jednak dla wielu osób najważniejszą kwestią jest wybór odpowiedniego sposobu montażu szalunków ściennych. Do wyboru są modele montowane ręcznie oraz za pomocą dźwigu. W pierwszym przypadku wystarczy, że ekipa pracująca na budowie, nawet niewielka, samodzielnie je zamontuje. Takie modele sprawdzą się zwłaszcza w przypadku budownictwa jednorodzinnego oraz mniejszych konstrukcji. Do dużych inwestycji gdzie na budowie cały czas obecny jest dźwig, warto wybrać modele montowane przy jego pomocy.

Artykuł powstał przy współpracy z https://szalbud.pl/.