Nowe trendy wakacyjnych podróży Polaków

Nowe trendy wakacyjnych podróży Polaków

24 września 2020 0 przez redakcja serwisu

Poszukując odpoczynku z dala od tłumów i kurortów, coraz częściej wybieramy urlop pod żaglami. Liczba czarterów, których dokonali Polacy w okresie czerwiec – sierpień 2020, była wyższa o 24% w stosunku do tego okresu w roku 2019, informuje europejski lider czarteru jachtów online Click&Boat. Co więcej, żeglarstwo zyskuje również jako forma spędzenia wakacji dla całych rodzin z dziećmi.

Rodzina na pokładzie

Żeglarstwo cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju. Dzięki serwisom umożliwiającym czarter jachtów online, jachty i łodzie motorowe przestały być kojarzone z rozrywką dla wybranych, a stały się atrakcyjną alternatywą na spędzenie urlopu dla każdego. Wakacje na jachcie to wspaniały pomysł dla całych rodzin. Pozwoli zintegrować członków rodziny, w końcu przebywają ze sobą na ograniczonej przestrzeni jachtu przez sporą część dnia. Nie zabraknie czasu, który można poświęcić na gry, zabawy i wszelkie formy rekreacji w atmosferze przygody, jaką jest taka wyprawa. Dodatkowo po wejściu na pokład cała rodzina staje się załogą, która musi wspólnie wykonywać pokładowe obowiązki. Dzięki temu można pozostać zgraną drużyną nawet po powrocie z wakacji.

Jesień pod żaglami

Mimo tego, że sezon urlopowy w naszym kraju dobiega końca i nieuchronnie nadciąga jesień, to wcale nie musimy zawijać do portu. Łodzi na morzach i jeziorach jest znacznie mniej, więc jest to idealny moment dla miłośników spokoju i ciszy. Grecja, Chorwacja, czy inne kraje znajdujące się w obszarze Morza Śródziemnego na pewno nie zawiodą z pogodą i przepięknymi krajobrazami. Weekend na mazurach to również wspaniała okazja, aby złapać ostatnie letnie promienie słońca. Click&Boat już zarejestrowało wzrost liczby czarterów, na wrzesień i październik, względem roku 2019, a miesiąc dopiero się zaczął.

 W Polsce czy za granicą

W sezonie urlopowym, który w naszym kraju trwa od czerwca do sierpnia, najchętniej wybieraną zagraniczną destynacją, w której Polacy rezerwowali łodzie była zdecydowanie Chorwacja, platforma Click&Boat zarejestrowała ponad 100% wzrost czarterów względem 2019 roku.  Czyste, przejrzyste wody Adriatyku w odcieniu turkusu, piękne plaże, liczne wyspy, unikatowy charakter, idealne warunki żeglarskie oraz klimat, co roku przyciągają polskich turystów. Do Chorwacji można dostać się na trzy różne sposoby: samochodem, samolotem lub komfortowym autokarem. Dlatego jest to idealny kierunek na wakacje z dziećmi lub z gronem znajomych. Aż 66 proc. polskich użytkowników platformy Click&Boat wybrało ten właśnie kraj, a najczęściej wybieranym miastem portowym był Trogir i Split. Polacy chętnie żeglowali również w słynącej z malowniczych wysp, piaszczystych plaż i błękitnej wody Grecji, która co roku znajduje się w ścisłej czołówce państw wybieranych na wakacyjny rejs, a w tym roku na czarter w tym kraju zdecydowało się o 50%  więcej osób niż w ubiegłym roku.

Wśród rodaków, którzy zdecydowali się na czarter łodzi w kraju, a w tym roku było to o 41% więcej osób, największą popularnością cieszyło się Giżycko, często nazywane żeglugową stolicą Mazur, Szczecin oraz Gdańsk, w którym ilość rezerwacji łodzi wzrosła o 60% względem 2019 roku. To pokazuje, że szukamy nowych sposobów na spędzanie wolnych dni i poznanie ulubionych destynacji z nowej perspektywy. Polacy zdecydowanie najchętniej decydują się na czarter motorówek i żaglówek, które wybierane były niemal 6 razy częściej niż w 2019 roku. Dodatkowo coraz chętniej Polacy spędzają zagraniczny urlop na katamaranach, czy pontonach RIB.

“Coraz większą popularnością cieszą się wśród Polaków katamarany. To jachty o dwóch kadłubach z żaglem. Skonstruowane tak, aby zmaksymalizować komfort i przestań zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, pozwalając na zakwaterowanie dużych rodzin, grup przyjaciół, a nawet załóg.” – mówi Edouard Gorioux.

Klikaj i płyń

Click&Boat stanowi wodny odpowiednik Airbnb. Opiera się na innowacyjnym rozwiązaniu sharing economy, dzięki czemu pozwala osobom indywidualnym w łatwy i bezpieczny sposób wynająć jacht żaglowy, katamaran, houseboat, łódź motorową, czy łódź RIB bezpośrednio od właściciela w ponad 60 krajach na całym świecie. Wystarczy zaledwie parę kliknięć, by zaplanować wodne wakacje. Dzięki temu wynajmujący mogą znaleźć odpowiednią dla siebie ofertę, a właściciele są w stanie zamortyzować koszty posiadania i magazynowania łodzi. Więcej informacji na  stronie: https://www.clickandboat.com/pl/