Melatonina – jak działa i dlaczego jej potrzebujemy?

Melatonina – jak działa i dlaczego jej potrzebujemy?

25 lutego 2021 0 przez redakcja serwisu

Nasz organizm zupełnie inaczej funkcjonuje rano, a inaczej wieczorem. Uwarunkowane jest to naszym zegarem biologicznym, za który w głównej mierze odpowiada melatonina. Jakie są skutki rozregulowania tego hormonu oraz co zrobić, by utrzymać ją na odpowiednim poziomie?

Co to takiego?

Melatonina to hormon regulujący rytm dobowy naszego organizmu. Za jego produkcję odpowiada szyszynka, znajdująca się w mózgu. W nocy nasz organizm produkuje znacznie więcej melatoniny niż w ciągu dnia. Najwyższy jej poziom odnotowuje się pomiędzy godziną 24 a 3 w nocy – i jest to pora najbardziej efektywnego odpoczynku dla organizmu. Każde zaburzenie tej fazy powoduje, że budzimy się niewyspani i zmęczeni.

Zaburzenia melatoniny a bezsenność

Nasz organizm doskonale wie, kiedy jest noc, a kiedy dzień. Można powiedzieć, że jesteśmy zaprogramowani tak, by odpoczywać nocą, a wraz z pobudką być bardziej aktywnymi. Odwrócenie tego systemu może doprowadzić do różnych zaburzeń organizmu. Najbardziej oczywistym jest brak snu lub niedosypianie. Jednak w konsekwencji nieregularnego odpoczynku w nocy pojawia się szereg niepożądanych objawów. Problemy z koncentracją, i ogólne złe samopoczucie to tylko początek. Możemy także stać się bardziej nerwowi, mieć mniej siły a nawet mogą nasilić się objawy naszych chorób współistniejących. Wszystko z powodu braku snu. Jeśli hormon melatoniny będzie stale na niskim poziomie – może to mieć wpływ na powstawanie depresji. Dlatego właśnie zimą, kiedy szybciej robi się ciemno, nasz organizm wytwarza melatoninę w złych porach i stajemy się przez to zmęczeni i osowiali. Stąd bierze się  depresja zimowa, zwana także przesileniem.

Jak zadbać o prawidłowe utrzymanie rytmu dobowego?

Jeśli już wiemy, że organizm człowieka inaczej funkcjonuje w dzień, a inaczej w nocy, należy się zastanowić jak można wesprzeć go w zależności od pory dnia. Doskonale sprawdzi się DuoLife Noc, który zadba o wyciszenie wieczorem i przygotowanie naszego organizmu do snu, oraz Dzień, który doda energii na cały, aktywny dzień. Unikalna kompozycja naturalnych składników wspomaga pracę poszczególnych układów, zależnie od cyklu dobowego. Zawiera aż 26 ekstraktów i soków roślinnych, by wspomóc funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, przewodu pokarmowego i układu odpornościowego, oczyszczanie organizmu, pracę mózgu, wątroby i nerek. Zawiera wiele składników aktywnych, w tym cenne antyoksydanty, aminokwasy oraz witaminy i minerały. Wszystko po to, by każdego dnia działać w pełni sił, i pozwalać sobie na ukojenie i sen w nocy.

Trzymanie się wyznaczonego rytmu dobowego jest bardzo ważne dla całego organizmu. Wystarczy, że poświęcimy chwilę na uporządkowanie swojego dnia, w taki sposób, by wieczór i noc były czasem na regenrację. Dzięki temu będziemy wyspani, a przez to bardziej produktywni za dnia. Nasz humor także się polepszy, a przesilenie zimowe nie będzie nam straszne.